REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
„Žila jsem v naivním přesvědčení, že linkování okrajů v sešitech je pouze součást mých vzpomínek na socialistické školství. A není tomu tak! Linkování okrajů v sešitech se mi do života vrátilo jako rodiči v září roku 2015. I v dospělosti mi uniká smysl této činnosti…”, komentovala jedna z královédvorských maminek nový domácí úkol na facebooku.
Pokud byl smysl této činnosti čistě výchovný, potom je zarážející počet sešitů, které je takto nutné nalinkovat. Vzhledem k jejich množství totiž mnohdy přiložily ruce k dílu i rodiče. A pokud je v rodině více školáků, proklínají začátek školního roku rodiče více než děti.
Zeptala jsem se ředitelů královédvorských základních škol na nutnost linkování sešitů. Odpověděl pouze ředitel ZŠ Schulzovy sady Mgr. Ivan Jugl: „Je na každém učiteli, aby zvážil, zda je v některých případech nutné pro nácvik a zachovávání úpravy okraje linkovat, třeba několik stránek na začátku sešitu, když žák nedodržuje elementární úpravu apod. Žákům doporučujeme, aby dávali při zakupování sešitů přednost těm, které mají již okraje předtištěné nebo délku řádku vhodně zkrácenou, u nelinkovaných sešitů by žáci měli používat podložku.”
V papírnictvích v současné době však seženete sešity s vnitřními i vnějšími okraji jen se širokými řádky pro nejmenší děti. Co se týče svislé linky na kraji u sešitů s užšími řádky (pro žáky vyšších tříd), existují buď s jednou svislou linkou nebo plně bez ní. „Se svislými linkami na obou krajích jsem se nesetkala”, doplňuje dostupnost požadovaných sešitů Klára Čeňková z Papírnictví u pošty. Nezbývá tedy než vzít doma kružítko a přednastavit si svislé linkování propíchutním několik stránek.
Velkou neznámou zůstává, proč linkování vyžadují jen někteří učitelé, některé školy a dokonce i jen v některém školním roce.
Pro zasmání přikládáme odkaz na televizní zprávy z roku 1985, kdy si podobný dotaz týkající se linkování tehdy položili také nejedni rodiče a ministerstvo školství jim odpovědělo.
Z dosud zjištěných informací to vypadá, že letos by odpověď vypadala podobně - tedy že povinnost to není, pokud to není součástí ŠVP (školní výukový plán = kdysi osnovy).
Linkování tak může být jen pouhým přáním učitelů, a ne povinností dětí či rodičů.
Je jen na nás, jak se k celé věci postavíme jako rodiče a jak ji vysvětlíme dětem. Za dotaz na nejbližší rodičovské schůzce to ale rozhodně stojí. Dejte nám vědět, jaké vysvětlení padlo právě na vaší schůzce.
Autor:
Kateřina Sekyrková
www.kralovedvorsko.cz
Vaše komentáře |