Vyhledej
Jaroměřsko > Turistika > pěší turistika

Barokní kamenný most u Kuksu - vzpomínka na staré časy

Barokní most - mimoúrovňové křížení z 18. století

Redakce, / 1.05.2023, Kuks
Barokní kamenný most u Kuksu prokoukl již v zimě díky očištění a vymýcení náletových rostlin. Stává se nejen středem pozornosti kolemjdoucích, ale důležitým prvkem nově obnovené aleje Via lucis ze Zaloňova do Kuksu.

FOTOGALERIE - Barokní kamenný most u Kuksu


Samotný Hospital Kuks je cílem desítek tisíc turistů za rok. Jen malá část návštěvníků však překročí hranice obce a vydá se dále pěšky či na kole po starých cestách. Některé z nich již dnes neexistují, ale zbyly v krajině prvky, které je připomínají. 

Obnovená alej Via Lucis (cesta světla)

Jedním z krajinných prvků, který se v okolí Kuksu obnovil, je alej Via Lucis, která připomíná historickou cestu od křížku nad obcí Zaloňov ke kamennému baroknímu mostu nad železničním přejezdem u Hospitalu Kuks. 
Alej zde na jaře roku 2022 vysadili obyvatelé obcí Kuks a Zaloňov. Tvoří ji 180 ks ovocných stromů zdejších původních variet - tzn. švestka domácí, třešeň ptačí (obecná), jabloň domácí, hrušeň obecná. Na hranici bývalého panství hraběte F. A. Šporka, která tuto alej protíná, jsou vysazené dva buky: oblíbený strom hraběte jako výraz úcty za jeho dílo, které obdivujeme i 300 let po jeho vzniku díky promyšlené architektuře a dílům světoznámých mistrů. 

Křižovatka obchodních cest nad Zaloňovem

Na začátku aleje je křížek s dvěma dominantními stromy. Motoristé zde musí dávat pozor na prudkou levotočivou zatáčku. Kdysi zde měli obchodníci na výběr, kudy se vydají: bývala to křižovatka obchodních cest, za protektorátu státní hranice. Dnes se dotud mohou pěší turisté vypravit na cestu do Heřmanic (rodiště Albrechta z Valdštejna), na Kašov a dále do Braunova Betléma (a třeba až na Zvičinu) nebo do Kuksu po nové aleji. Cyklisté jsou po značené cyklostezce po silnici hnáni až ke statku Kašov a poté teprve vedeni původní úvozovou cestou na Kuks.

Kamenný most jako dopravní stavba 

Obchodní cesta ze Zaloňova do Kuksu křížila zmíněnou úvozovou cestu z Kašova do Slotova. Právě v tomto místě tak bylo třeba vyřešit mimoúrovňové křížení a byl zde postaven dodnes stojící kamenný most.
O jeho zviditelnění se postarali zaměstnanci Hospitalu Kuks, který spadá pod NPÚ (Národní památkový ústav). 

Kamenný most byl do letošního jara zarostlý a pro mnohé kolemjdoucí z hlavní zpevněné cesty, která je nyní i pro motoristy používána z Kašova do Kuksu, neviditelný. Zaměstnanci Hospitalu Kuks jej však přes zimu očistili - okolní náletové stromy vymýtili a osvobodili most tak, aby si ho procházející mohli více prohlédnout a následně i více používat při cestě podél nové aleje ke křížku.

Původní úvozová cesta vedoucím pod kamenným mostem směrem do Slotova je pár metrů za mostem již slepá. Není dokonce zaznamenána ani na vojenské mapě z 1. pol. 19. století. Původní cesty u Kuksu přeťal v roce 1858 železniční úsek Josefov - Horka u Staré Paky nově vznikající Pardubicko-liberecké dráhy. 

Cesta po kamenném mostě do Kuksu pokračuje přes přejezd ke hřbitovu nebo zahradě hospitalu Kuks.





Původně zemědělská krajina v okolí Kuksu byla na počátku 18. století přeměňována na krajinu s funkcí duchovní a rekreační. O tuto proměnu se zde zasadil hrabě Špork, který zde započal výstavbu lázní již roku 1692. Ve 20. století došlo díky historickým a společenským událostem ke zpustnutí této krajiny. Nyní zažíváme dalším proměnu této krajiny, kdy převažuje funkce rekreační. Významnou investici byla dotace, díky níž se roku 2015 slavnostně otevřely brány rekonstruovaného hospitalu, ale také dalších staveb v obci Kuks.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: informační cedule, mapy.cz, NPÚ

 
Vaše komentáře

Přečteno 2757x