REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
„Oprava spočívá ve výměně konstrukce o celkové tloušťce 71 centimetrů, z toho je 50 centimetrů aktivní zóna. S rozšířením vozovky se nepočítá,“ popsala mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Další miliony korun přidá na modernizaci hlavního tahu do Polska náchodská radnice. Chce využít stavby k opravě chodníků a inženýrských sítí.
„My k tomu přistupujeme kompletně. Máme v plánu veřejné osvětlení, nové chodníky a zálivy. To vše půjde za námi,“ vypočítal náchodský starosta Jan Birke (ČSSD).
I druhou největší investici zaplatí Náchodu stát, přidá i Evropská unie. Letos se má začít s revitalizací zámeckého kopce, kterému se vrátí vzhled z přelomu 19. a 20. století. První práce začnou už na podzim. Půjde o rozsáhlé kácení náletových dřevin, o které se 70 let nikdo nestaral.
Zámecký kopec se stane centrálním náchodským parkem s cestičkami, šeříky a zahradním mobiliářem. Díky parku vznikne nové spojení náchodského zámku s náměstím. Práce budou stát 120 milionů korun, hotovo má být v příštím roce. Součástí budou i menší investice města, které zaplatí část odvodnění a kanalizace.
„Dohodli jsme se na úzké součinnosti s městem, které má na starosti přípravu projektu. Jelikož jsme státní příspěvková organizace, budeme mít dofinancování dotace hrazené ze státního rozpočtu,“ řekl ředitel územní památkové správy NPÚ Miloš Kadlec.
„Vykácení náletů se může udělat až po sezoně, protože jich bude poměrně hodně. Musíme počkat na vegetační klid,“ vysvětlil místostarosta Tomáš Šubert.
To radnici vyhovuje, protože stále nemá dokončený projekt. Na konci ledna přitom došlo k zásadní změně. Místo města bude žádost o dotaci podávat Národní památkový ústav (NPÚ), kterému patří přes 90 procent pozemků na zámeckém kopci.
Obyvatelé Náchoda budou mít i opravené železniční nádraží, které mají do konce srpna dokončit České dráhy. Obnovy se dočká také železniční most u Bílé růže v centru města. Přípravné práce už začaly, samotná stavba měl začít 1. března 2016.
Samotný Náchod investuje do oprav ulic a chodníků, miliony pošle na úpravy škol nebo na rekonstrukce sportovních areálů. Letos má v plánu dva velké projekty: zateplení a výměnu vzduchotechniky na zimním stadionu a první část opravy atletického areálu Hamra, která přijde na 35 milionů korun.
Z radničního rozpočtu ukrojí přes dvacet milionů korun stavba nového prameníku, který bude na levém břehu Metuje, tedy na opačné straně řeky oproti původní kapli s pramenem Ida, který není přístupný kvůli obsahu arzenu a také nedohodě města s majitelem pozemku. Radnice se dohodla na využití posledního pozemku, po němž povede přístupová komunikace. Se stavbou chce začít do léta. Zatím však nemá stavební povolení, ani územní rozhodnutí.
Na nákup původních vrtů si město vyčlenilo 820 tisíc korun. Hydrologický průzkum pro nové bude stát necelé 4 miliony. Dalších patnáct milionů korun spolkne oprava objektu starých lázní a výstavba prameníku. Radnice by ji chtěla stihnout do konce roku.