REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Celkem bylo letos do soutěže přihlášeno 52 staveb či projektů. Titul STAVBA ROKU 2017 byl do Hradce Králové udělen za provozně i stavebně nápaditou proměnu bývalého bankovního domu na soudobé muzeum se zřetelem k nové skladbě prostor. Obnova pozdně secesní budovy někdejšího Záložního úvěrového ústavu a zároveň první komplexní rekonstrukce v historii budovy postavené v letech 1911 – 1912 stála 126 milionů Kč. Královéhradecký kraj jako investor na ni získal padesátimilionovou dotaci z ROP Severovýchod, zbytek potřebných prostředků uhradil ze svého rozpočtu. Projekt připravila firma 3Q PROJECT a.s., dodavatelem byla firma STAKO s.r.o.
Galerie moderního umění na Velkém náměstí byla kvůli nákladné rekonstrukci nepřístupná déle než dva a čtvrt roku. V péči stavařů a následně i památkářů byla od konce července roku 2014. Návštěvníkům se po dlouhé pauze otevřela v listopadu 2016. Projekt modernizace hradecké Galerie moderního umění uspěl už v květnu 2017, kdy získal zvláštní ocenění v kategorii Muzejní počin roku 2016 v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis 2016.
Stavbami roku 2017 jsou dále silniční viadukty u Opavy, rekonstrukce radnice a knihovny v Kardašově Řečici, úprava Tyršových sadů v Pardubicích a přestavba kotelny na sídlo Bosche v Praze. Mezi dalšími stavbami z Královéhradeckého kraje, přihlášenými do soutěže, byla stavba obchodního centra Aupark v Hradci Králové.
V hlasování veřejnosti zvítězila radnice v Kardašově Řečici. Titul Zahraniční stavba roku získaly vodní dílo Želiezovce v Levicích na Slovensku a budova Warsaw Spire v polském hlavním městě.
Zároveň byly uděleny 2 tituly ZAHRANIČNÍ STAVBA ROKU 2017, 1 titul URBANISTICKÝ PROJEKT ROKU 2017. Sbor expertů vyhodnotil 12 Zvláštních cen a hlasující veřejnost si vybrala stavbu pro Cenu veřejnosti. Ocenění v letošním ročníku získalo 15 nominovaných staveb na českém území a 3 v zahraničí.
Stále rostoucí množství kritérií u posuzovaných staveb přivedlo vypisovatele v roce 2016 k založení Sboru expertů složeného z odborných zástupců partnerů a vyhlašovatelů. Ti ze svého přísně odborného pohledu ohodnotí stavbu nejvíce 3 body a na základě výsledků jsou udělovány Zvláštní ceny.
Zvláštní ceny jsou spojeny s odborným zaměřením nebo společenským postavením partnera a oceňují jednu nebo vybranou skupinu vlastností stavby: její technické řešení, funkční a typologické určení, společenský přínos lokalitě, její architektonický design, nebo použití inovativních prvků a podobně. Na vývoji Zvláštních cen je možné zviditelnit hlediska, na které byl za uplynulých 25 let postupně kladen důraz.
Dlouhotrvající stavební krize vedla k růstu českého stavebního exportu, a tím i ke vzniku soutěže ZAHRANIČNÍ STAVBA ROKU, která hodnotí práci českých profesionálů v cizině. Jedná se o zahraniční stavby s výraznou českou účastí (dodavatel, výrobce, projektant atd.).
Všechny soutěžní stavby jsou prezentovány v rámci putovní výstavy. První expozice putovní výstavy soutěže byla ve Valdštejnské zahradě, dále na veletrhu FORARCH. Již tradiční je její prezentace na Stavebních veletrzích v Brně i na veletrhu Coneco v Bratislavě. Právě společná prezentace české a slovenské Stavby roku (na Slovensku pořádá partnerská organizace ABF Slovensko) umožňuje každoročně porovnávat výsledky v obou zemích.
Samotná výstava byla prezentována dne 5. 10. 2017 v Betlémské kapli v Praze, připravuje se její představení na MPO, na zasedání AUUP v Ústí nad Labem, na veletrhu v Olomouci. Pravidelně a dlouhodobě bude k vidění v Domě ABF, sídle Nadace ABF, na Václavském náměstí a v jednání jsou i další místa.
Výsledky 25. ročníku vyhlásila 5. října 2017 Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje.
Kateřina Sekyrková
Zdroj: Královéhradecký kraj, Stavbaroku.cz
Vaše komentáře |